Bazen Anlamaz Kimse Sizi !

Konuşuruz bazen, hatta çoğu zaman. Anlatırız bir şeyler anılar, düşünceler, fikirler, hayaller ve niceleri. Fakat anlattığımız şey karşımızdakinin anlayabileceği kadardır ya hani öyle anlar da olur hayatımızda anlattığımız ve bizim için heyecanlı olan bir olay  karşında ki insan için aynı duyguyu yaratmayabilir. Son dönemlerde bu durumu çok yaşadım, bana heyecan verici gelen fikirler ve hayaller dostlarım, arkadaşlarım ve aileme aynı hissiyatı vermiyor bunun için geçerli onlarca sebep sayabilirim tatmin edici ama başlıca sebebinin insanın ufku ve eğitimi, geleceğe bakış açısı ve karakteri olduğunu düşünüyorum.

Birden kafanızda bir ampul yanabilir o zaman kadar yapılmamış veya daha iyisini o anda bulduğunuz bir fikir/icat olabilir bu durumu yaşadığınızda ilk hissettiğiniz hemen biriyle paylaşma isteği olacaktır ama karşınızda ki insanda aynı enerji ve heyecanı göremezseniz o anda o fikir ölür. Aslında düşüncelerimizin de canlı varlıklar olduğunu düşünüyorum çünkü onlarda yaşıyorlar büyüyorlar, olgunlaşıp ölüyorlar.

Az önce bahsettim ya son zamanlarda bu durumu çok yaşadım diye tam 3 kez. İlki benim 3.5 sene önce taslak çalışmalarını yaptığım ve projelendirdiğim BiTaksi uygulaması. Öğrenimime devam ettiğim süreçte bitirme projesi olarak geliştirmem gereken android tabanlı uygulamayı önce jsf ile birleştirip bir sepet uygulaması yazmak olarak düşündüm sonrasında ramazan ayında mecidiyeköy’de taksi bulup iftara yetişme çabası içerisinde çırpınırken bir anda ampul yandı. Gerçekten böyle bir titreme felan geliyor insana :). Özetleyecek olursam hocalarım tarafından desteklenen ve geliştirmem söylenen bu projeyi yakın arkadaşlarımdan birinin ‘tutmaz bu proje’ çıkışı ile kafamda bitirdim. Velhasıl proje şuan 3.7 milyon değerlendirmeye ulaştı ve bu civarda bir yatırım aldı Aslanoba Capital’den.

Bir diğeri Google tarafından şuanda geliştirilmekte olan ve telefonu bir simülatöre çeviren ve gerçek zamanlı harita hedefleri üzerinden görevleri tamamlamanızı amaç edinmiş bir mobil oyundu. Şuanda Google ekibi tarafından geliştirilme süreci devam ediliyor bu proje biraz ucuz yırttık aslında sadece taslak halindeyken projenin başlandığını öğrendik ve  çok büyük bir hayal kırıklığına uğramadık. Burada sevgili Harun Candan’ı anmadan geçmek istemiyorum bu projenin hikayeleri ve kurgusunu çay ve sigara molalarımızda çıkaracak yetenekte bir insan olduğu için 🙂

Son olarak tasarladığım proje Yorumla.co , yine bir ihtiyaçtan ortaya çıkan bir proje aslında evim için alacağım yeni bulaşık makinesi ile ilgili internette araştırma yaparken farkt ettim ki benim için birinci öncelik Kalite,Fiyat,Yorum ee dedim ki insanlarda benim gibi düşünüyor olabilirler, öncesinde çevremde ki insalara bu konuda fikirlerini sordum bir ürün alırken nelere dikkat ediyorsunuz, insanların internette yapmış olduğunu yorumları ciddi buluyormusunuz diye. Yaptığım inceleme ve testler sonucu internetten alışverişlerin %96.4’ü yorumlara göre yapılıyor. Bu orana ürünü beğenip yorumlardan dolayı vazgeçme durumuda dahil, bu yüzden oran baya yüksek.

Yorumla’yı düşündük internette aradık benzeri varmı diye 1 tane siteye denk geldik, site desteklenmesi ve yatırım almasına rağmen amatör ruhla yapılmış ve geleceği olmayan bir site ilk girişte anlaşılıyor uzun süredir de geliştirilmemiş. Bazen yapılmış ama tutturulamamış bir işin konseptini ve 1-2 noktasını değiştirerekte başabilirsiniz. Ama bu konuda açık olacağım ilgili siteden tek bir esinlenme ya da bir benzerlik bulunmuyor. Çünkü benim düşündüğüm yorumla ile onların ki çok farklı.

Tekrardan girişimciliğe dönecek olursak proje ile ilgili dökümantasyon ve viewframe’ler hazırlanmaya başlandığı süreçte markafoni.com ‘un sahibi sayın Sina Afra ile bu projeyi paylaştık ve değerli yorumlarını aldık. Sonrasında Ankara’da bir şirketle yatırım anlaşması için görüşmeler yaptık fakat bizim beklentilerimizin altında olan bir teklif ile bu anlaşma sağlanamadı. Ve bu süreçleri tek başıma yürüttüğümden eş zamanlı olarak Yazılım Uzmanlığı görevimide aksatmamak amacıyla bir süre ertelemeye karar verdim ve halen rafta durmakta.

Yorumla insanlara büyük fayda sağlayacak bir proje onların en iyiye ulaşmasını ve gerçek deneyimler doğrultusunda doğru ürünleri satın almalarını sağlıyacak bir site olacak. Ama son geliştirdiğim ve tasarladığım proje ise daha fazlası. Tüm insanlığa bir yarar getireceğini düşündüğüm bir proje.

Magazin programlarında ki Az Sonra Az Sonra gibi oldu sanki biraz 🙂

Böyle düşündüğüm ama yazının asıl amacından saptırdığım bu makalemde anlatmak istediğim durum ise bu proje ile ilgili. Bu proje Drone. Droneler biliyorsunuz insansız hava araçları. Bu araçlar ile insan gücünden ve birçok maliyetten birçok iş sahasında, askeriyede, emniyette ve özel sektörde kurtulabilicek projeler geliştirilmeye başlandı. Şuanda Amazon Drone ile ürün teslimatı konusunda çalışıyor. Buna yakın zaman pilot uygulamasını tamamlayan Dominos’ta dahil olacak. ABD ordusunun uzun süredir drone ‘lar ile ilgili çalışmaları olduğu biliyor bende uzun süredir takip ediyorum bu konuyu.

Birçok tehlikeli operasyonda kullanımını sağladıkları Drone’ları hiç özel sektörde pizza taşırken düşündüler mi acaba mühendisler bu da işin ilginç yanı.

Şuanda ki piyasda bireysel kullanım için geliştirilen drone’lar mevcut uygun fiyatlı 1000-2500 arası değişiyor. Fakat kullanım süreleri (7-17 dk) arası olduğundan ve bazı şartlara uygunlukları sadece bireysel kullanımlar için tasarlandığından endüstriye açık bir kesime hitap eden drone grubu henüz geliştirilmiş değil. Bu konuyla ilgili araştırmalarım sonucu ortaya çıkardığım projenin taslak hali bittiğinde yakın arkadaşım Emre Baş ile konuyu paylaştığımda ondan alacağım cevabın öneminin büyük olacağını biliyordum. Ve aynı şekilde iş arkadaşlarımın, arkadaşlarımın ve ailemin. Fakat hepsi bu konuda bir fikirlerinin olmadığını bilmediklerini, birkaçı ise bunun imkansız olduğunu ve yapamayacağımı belirttiler. Onlara açık yüreklilikleri için teşekkür ediyorum.

Makalede sonuç kısmına gelecek olursak çok uzadı biliyorum ama en detayına kadar inmek istedim çünkü girişimciyseniz ve bir fikriniz varsa inanıyorsanız ona peşinden koşun. Çünkü anlattığınız insanların eğitimi,hayal dünyası, zevkleri ve fikirleri uymayabilir daha düşük seviyede IQ seviyesine sahipte olabilirler. O yüzden inandığınız şeyi yapmaktan benim gibi vazgeçmeyin.

Sağlıcakla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir