Nasıl Laravel Geliştiricisi oldum ?

Geliştirmekte olduğun web tabanlı projelerde zamanla süregelen istekler artmaya ve yazılımlar da bu isteklere cevap verme gereği arttığı dönemlerde salt php ve kendi framework tarzı yapımı terketme zamanımın geldiğini anladım.

Bu dönem biraz sancılı geçiyor yazılımcılar için alışılagelmiş düzeni ve alışkanlıkları değiştirmek kolay olmuyor ne yazık ki. Bu arayış ile önce yakın çevremde ki yazılımcı arkadaşlarım ile görüştüm ve onlar bana piyasada kullanılan ve özellikle Türkiye’de yaygın olan framework yapılarından bahsettiler, mesela bu dönemde dikkatimi çeken yurtdışında fuelPHP revaçta iken ülkemizde bir Codeigniter sevdası vardı.

Benim o dönem dikkatimi çeken fuelPHP ve Zend oldu ikisi arasında araştırmalarıma devam ederken katıldığım bir konferansta şuanda Sahibinden.com da Yazılım Geliştiricisi olarak görev yakın bir arkadaşım bana Symfony’i önerdi.  İçinden çıkılmaz olan denklemime yeni bir framework daha eklenmiş oldu  Sonuç olarak çalışmakta olduğum şirketinde kullanmakta olduğu Zend ‘e geçiş yapmaya karar verdim.

En başlarda evet çok zorlandım çünkü bence hala Zend Türkçe kaynağı en az olan framework, karşılaştığım birçok sorunu uzun araştırmalar sonucu çözüme kavuşturdum. Yaklaşık 5 ay kadar bir süre Zendile projeler geliştirdim fakat hiçbir zaman bundan mutlu olmadım, evet çok saçma gelebilir ama ben kod yazarken kod bloklarının düzenine çok titizlenirim ben kendimi bir piyanist gibi hissetmek isterim ve yaptığım işi bir sanatçı edası ile yapıyorum bu işi diğer türlü altından kalkamazdım büyük ihtimalle bu işin.

Tekrar bir framework arayışına itti zend de ki mutsuzluğum beni o dönemde Laravel ilk beta sürümü ile çıktı piyasaya Taylor’ın daha önce birkaç github üzerinden paylaşımını görmüştüm ve kurup inceledim ve beğendim özellikle sloganı beni etkilemiş olmalı “Web sanatçılarının PHP Framework‘ü” bu sloganı kendine uygun gören bir yapı ile çalışma fikri bile beni mutlu etmeye yetti zamanla sürümler birbirini izledi ve şuanda

Laravel ile yazılım geliştirmekten çok mutluyum çünkü insan yaptığı işi sevmeli, işini yaparken de güzel ve hoşuna giden sevdiği materyallerle çalışmalı. Eğer bir yerde size bir framework dayatılması gibi bir durum söz konusu ise emin olun bu sizde bir karşıt duygu meydana getirecektir. Evet benim Laravel ile tanışmam Neden Laravel sorusuna verdiğim cevap bu umarım size bir nebze seçiminizde yardımcı olur.

Sağlıcakla

Not : Bu blog yazısı 04.12.2016 tarihinde yazılmış sonrasında yaşanan veri merkezi problemi nedeniyle sonradan tekrar yüklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir